Schengen Vizesi

Birçoğumuz için yurtdışı seyahatlerin halen en korkulu kısmı vize almaktır. Öyle ya tüm yıl plan yapılır, uygun bir tur bulunur, konsolosluktan istenen evraklar tamamlanır, kapıda saatlerce vize için beklenir… Bunca zahmete “eksik evrak” nedeniyle vize başvurusunun reddedilmesi kuşkusu bile gerçek bir kabus gibi üstümüze çöker. Vize konusunda bu tür bir sıkıntı yaşamamanız için Fly Express Vize Departman Müdürü Atalay Aşar ile görüştük. 18 yıldır vize konusunda çalışan Atalay Aşar, bir acenteden ya da profesyonel hizmet veren firmadan yardım almanın vize konusunda büyük kolaylık sağladığına dikkat çekiyor. Atalay Aşar’a göre eskisinden daha kolay vize alınmasına rağmen hala konsoloslukların en önemli kriteri güven…

 • Uzun yıllardır bu işi yapıyorsunuz. Son yıllarda vize almak daha mı kolay?
  Konsoloslukların büyük bölümü son 1,5 yıldır profesyonel hizmet veren firmalarla çalışıyor. Bu sayede kapılarda saatlerce kuyrukta beklenmiyor. Firmaların internet sitelerinde istenen evraklardan, vize ücretlerine kadar tüm bilgileri bulabilirsiniz. Vize için randevu sistemi ile çalışılıyor. Randevularda gecikmeler olmuyor. Erken gelenler kadar kapalı bir yerde, oturarak hatta bazı ikramlar alarak sırasını bekliyor. Bu anlamda çok daha medeni bir ortam oluştu.
 • Vize alan sayısında önemli artış olduğu söyleniyor. Doğru bir tespit mi? Nedenleri nelerdir?
  Evet kesinlikle Türkiye’de vize alan kişi sayısı arttı. Geçen yıl 5 milyon kişi yurtdışı seyahat için vize almış. Bu arada vize reddedilme oranı da eskisinden çok daha az. Birçok nedeni var aslında. Yurtiçi ve yurtdışı tatilarasındaki fiyat farkının azalması, yurtdışı seyahat talebini artırdı. Artık 2 bin TL’ye yurtdışında tatil yapabilmek mümkün. Yurtdışına çıkan kişi sayısının artması konsoloslukların bakışını da değiştirdi. Özellikle 2000’li yıllardan itibaren Türk ekonomisindeki hızlı gelişme dolayısıyla daha iyi gelecek için yurtdışına kaçışın azalmasını da önemli etkenler olarak sayabilirim.
 • En zor ve en kolay vize veren ülkeler hangisi?
  En zor vizeyi Almanya, Avusturya ve Hollanda veriyor. Çok Türk yaşadığı için prosedürleri zor. Çoğunlukla ekstra evraklar isterler. İtalya ise özellikle ekonomik kriz sonrasında en kolay vize alınan ülke oldu. Her turiste ihtiyaçları olduklarını düşündükleri için vizeyi çok daha kolay veriyorlar. Amerika halen vize konusunda hassas davranan ülkeler arasında yer alıyor. İnternetten 3 aşamalı başvuru istiyor, kredi kartınızı vermeniz gerekiyor. Ama vizesini Avrupalı ülkelerin aksine, kısa süreli değil 10 yıllık olarak veriyorlar.
 • En kolay Schengen vizesi nasıl alınır?
  Vize konusu, tamamen konsoloslukların ve orada çalışanların inisiyatifindedir. Bir şirketin hizmetinden memnun kalmadığınız personeli, müdürüne şikayet edebilirsiniz ama vizenizi vermeyen konsolosluk çalışanlarını hiçbir yere şikayet edemezsiniz. Karardan sonra konsolosluğa itiraz hakkınız olsa da çok olumlu cevap almanız mümkün değil bu yüzden öncelikle vize işlemleri konusunda profesyonel şirketlerden yardım istemeniz gerekir. Onlar tüm evrakları ve prosedürleri bildiğinden sizi doğru yönlendirecektir. Konsolosluk gözünde en önemli kriter güvendir. Türkiye’de mal varlığı bulunan, kendi düzenini kurmuş, yabancı bir ülkede yeni bir hayat kurmak istemeyen kişi profiline hemen vize verilir. O nedenle 40 yaşından sonra vize almak kolaylaşır. Konsolosluk aylık maaş gelirinizden daha çok bankadaki nakit durumunuzla ilgilenir. Çünkü konsolosluklar Türkiye’de birçok işyerinin ücretleri tam olarak göstermediklerini biliyorlar. Evraklarınız tamamsa vize almamanız için önemli bir neden yok. İlk vize durumunda konsolosluklar mutlaka randevu verir ve görüşmek ister. Vize görüşmelerinde eğer bir olumsuzluk sezerlerse de ağzından laf almak için kişinin üzerine giderler. O nedenle sakin olmak her zaman yararlıdır.
 • Vize almak ülkeye giriş için her zaman yeterli olmayabiliyor. Çok sık karşılaşılan bir durum mudur?
  Hayır değildir. Orada en önemli konu pasaportunuzda seyahat edeceğiniz ülkenin vizesine sahip olmanızdır.Schengen prensipte birçok ülkede geçerli olmasına rağmen Yunanistan vizesi ile Almanya’ya girmeye çalışırsanız pasaport polisi sizi ülkeye almayabilir. Hatta artık havayolları bile pasaportta seyahat edilecek ülkenin vizesi yoksa bilet satmıyor. Çünkü onlara da ciddi cezalar geliyor. Eğer pasaportunuzda geçerli bir başka schengen vizesi varsa, ilgili konsolosluğa başvurup iptal ettirmeniz ve yeni vize için başvurmanız gerekiyor. Ancak vizeniz uygun bile olsa, ülkeye girişinizin her zaman garanti olmayacağını hatırlamak gerekiyor.
 • Yurtdışına gidenlerin profillerinde değişiklik gözlemliyor musunuz?
  Son yıllarda önemli değişiklikler var. Tursuz yurtdışına gidenlerin sayısında artış var. Bunun yanında eskiden turlara gidenler rehberin yanından ayrılmazdı. Şimdi ise daha Türkiye’den ayrılmadan tur programı boşlukları için araba kiralayan, gezi programı yapan, yemek yiyeceği restoranda rezervasyon yapan bir yerli turist profili var.
 • Her yıl değişen moda destinasyonlar var mı? Bu yıl en çok hangi turlara vize alıyorsunuz?
  Aslında hiç modası geçmeyen her yıl talep gören Fransaİtalya gibi ülkelerle birlikte o yıl moda olan destinasyonlar var. Örneğin 2 yıl önce Dubai çok popülerdi. Geçen yıl ise Balkan turları ve Yunanistan. Bu yıl ise 7 gece 8 gün süren Benelüx turuna ilgi var. Balayı içinse Maldivler, Paris, Roma ve Dubai destinasyonları çok popüler.
 • Yaşa göre seyahat tercihleri nelerdir?
  Gençler ve özellikle yurtdışına ilk kez çıkanlar hem eğlence hem de uygun fiyatlı olduğu için Paris ve Roma’yı tercih ediyorlar. 30 yaş üzeri Orta Avrupa, Dubai, Tunus, Uzakdoğu gibi destinasyonlara ilgi gösteriyor. 50 yaş üzeri ise daha pahalı ve uzun süreli İskandinav turlarını tercih ediyorlar.